Historie klubu

Svět se radoval z konce světové války, samostatné Československo bylo ještě mladinké a už tehdy se u nás v Třeboni začínala objevovat krása házené. Počátky sahají až do 20. let 20.století, kdy začal házenou propagovat a trénovat profesor Pešula z místního gymnázia. Později se k němu přidal pan učitel Vošta na základní škole.

Když místní kantoři propagovali sport, jenž je v Třeboni populární dodnes, šlo ještě o jeho speciální tuzemskou verzi, českou házenou. Postupem let si získala řadu příznivců a zakořenila ve městě velmi pevně. Česká házená byla v Třeboni i silným nástrojem vzdoru obyvatel proti německé okupaci v době druhé světové války.

 

V české házené klub stoupal, až v roce 1961 už nemohl jít výš – tehdy se oslavil historický titul českých mistrů.

 

Po tomto úspěchu se vedení klubu rozhodlo přejít na mezinárodní házenou. Změna se konala i vzhledem k možnosti cestovat se sportem z komunistického Československa i do zahraničí – do Dánska, Norska, Německa.

 

Na titul už to zdaleka nebylo, klub čekaly až do 90. let roky v nižších soutěžích. Přesto se můžeme pyšnit třeba tím, že jsme české házené dali Jiřího Homolku, jednoho ze „zlatých hochů“ pozdější nezdolatelné Dukly. A krom toho se opět začalo stoupat. Hrála se špice II. ligy, v roce 1971 a jako její vítězové jsme se zúčastnili kvalifikace v Náchodě. Tehdy se postup ještě nezdařil, v roce 1980 už ano - a ze Sokolova se vracelo v roli čerstvích účastníků Národní ligy, druhé nejvyšší soutěže. Od té doby setrvávali naši hráči vždy v jejich horních patrech.

 

A čas dál utíkal. Opět tu bylo svobodné Československo, pak se státy federace rozdělily a samostatnost dostala i házenkářská extraliga. Do ní se zajistil v sezoně 1995/96 postup. Posledním zápasem v Ústí nad Labem.

 

Od té doby se tato liga držela. Jen když se Češi a Slováci zase, aspoň v házené, sjednotili, utekla klubu účast v intervize o jediné místo. Do soutěže jsme po odstoupení Ostravy přece jen mohli jít, z ekonomických důvodů jsme však byli nuceni odmítnout. Po ukončení interligy jsme se spolu s dalšími menšími házenkářskými baštami mezi elitu vrátili. 

 

Velmi hořkou příchuť však měl ročník 2011/2012. S pouhými čtyřmi získanými body jsme neopustili poslední příčku extraligové tabulky. S hrstkou věrných fanoušků jsme se navíc v posledním utkání sezóny rozloučili těžkou prohrou. Ta pro nás byla pomyslným hřebíčkem do extraligové rakve. Poslední příčka znamenala přímý sestup z nejvyšší házenkářské soutěže. Z ekonomických důvodů pak nebyla přijata možnost setrvat v této soutěži. Model první ligy je na finance podobně náročný, proto bylo vedení klubu nuceno přihlásit mužský tým do 2. ligy JZČ.

 

 

NEJSLAVNĚJŠÍ HRÁČI KLUBU

 

ČESKÁ HÁZENÁ: Matoušek, Novotný, Budín, Sládek, Stupka, Tlačil, Rouče, Ludvík a další

 

MEZINÁRODNÍ HÁZENÁ: bratři Šulcové a Průšové, Neužil, Kyzour, Pešíček, Zbudil, Pouzar, Homolka, Petržala, Šulc, Mošovský a další

 

Podrobnější infromace o historii klubu se můžete dozvědět díky seriálu, který připravil pan Karel Budín (+25.4.2014) ve spolupráci s internetovým portálem infotrebon.cz.. Více naleznete zde


TOPlist